پروژه های کسر خدمت  را فقط دانشجویان کارشناسی ارشد ودکتری ویاذ فارق التحصیلان می توانند اخذ نمایند. این پروژه ها می بایست حتما از مراکز نظامی مورد تایید بنیاد نخبگان نیروهای مسلح باشد. لازم به ذکر است بنیاد نخبگان نیروهای مسلح زیرمجموعه ستاد کل نیروهای مسلح بوده و ارتباطی با بنیاد ملی نخبگان ندارد. البته بنیاد ملی نخبگان (واقع در خیابان آزادی) نیز برای دانشجویان و دانش آموختگانی که دارای شرایط نخبگی ( مدال المپیاد، رتبه کنکور و ..) باشند تسهیلاتی در زمینه خدمت سربازی ارائه می کند اما با توجه به دامنه وسیع پروژه های سربازی بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، در اینجا صرفا به معرفی و تشریح مراحل کسر خدمت بنیاد نخبگان نیروهای مسلح می پردازیم.


مراحل اخذ پروژه کسرخدمت:


1 – مراجعه به بنیاد  نخبگان نیروهای مسلح واقع در صیادشیرازی وارائه مدارک مورد نیاز که شامل عکس3*4 گواهی اشتغال به تحصیل ورزومه و....بعدسازمان نخبگان نیروهای مسلح شمارا به یکی از مراکز نظامی معرفی می کندو نامه ای بقه شما خواهد داد که شما با در دست داشتن آن  نامه به مرکز مورد نظر مراجعه میکنید وآنها به شما موضوعی خواهند داد البته خود شما هم میتوانید موضوع پیشنهاد دهید ولی باید حتما انها تایید کنند.


اگر سازمان برای شما پروژه تعریف نکرد حتما از انها بخواهید نامه عدم نیاز را به شما بدهند تا بتوانید به سازمان دیگری مراجعه کنید.حتما در این مرحله  درباره ی کسری خدمتی که روی پروژه به شما میدهند وزمان انجام کار صحبت کنید.


2 - مراجعه حضوری به یک سازمان نظامی مورد تایید بنیاد  نخبگان نیروهای مسلح وتفافم در بر سره انجام پروژه البته باید ان سازمان نظامی برای شما اقدام به تشکیل پروژه بکند!


(حواستان جمع باشد)مزایای این روش این است که حق انتخاب کاملا با شماست شما چند سازمان میروید وسازمانی که به نظر شما بهتر است وموضوع  کارتان نزدیک به دلنش شما است را انتخاب میکنید اما باید خیلی حواستان جمع باشد چون در مواردی دیده شده که دانشجو کلی کار انجام داده اما اصلا پروژه مورد تایید بنیاد  نخبگان نیروهای مسلح نبوده!


میزان کسری خدمت:


دو نوع پروژه در کسری خدمت وجود دارد یکی این که شما پروژه ساخت یا تحقیقاتی سنگین برداشته اید وبالای شش ماه کسری میخواهید دوم این که شما کمتر از شش ماه کسری برای پروژه ی خود میخواهید.


در مورد اولی داوری سخت است  وباید مراحل خاص خود را طی کند تا تایید شود اما پروژه های زیر را ندارد وسریع تر تصویب میشود خیلی ها معتقدند چند پروژه زیر شش ماه بهتر است


3 - کسری خدمت با استفاده از پایان نامه:


اگر پایان نامه شما کاربرد نظامی داشته باشد میتوانید پایان نامه را همراه با سی دی ان به بنیاد  نخبگان نیروهای مسلح تحویل داده و انها پایان نامه شما را برای داوری به یکی از مراکز نظامی مربوط میفرستند وانها نظره خود را راجع میزان کسری خدمت برای سازمان میفرستند. درنظر داشته باشید که درحال حاضر بیش از 12ماه کسری خدمت نمیدهند حتی اگر 20تا پروژه انجام بدهید.


آدرس، تلفن و ساعات مراجعه به بنیاد


ساعات مراجعه حضوری به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، همه روزه ۷ تا ۱۱ صبح،  ارائه کارت ملی برای ورود الزامی می باشد.


تلفن دبیرخانه بنیاد نخبگان نیروهای مسلح: نخبگان  ۸۱۹۹۲۷۸۶- ۰۲۱  ،   کسر خدمت   ۸۱۹۹۲۷۸۵- ۰۲۱


آدرس رسمی: بزرگراه شهید صیاد شیرازی ، پایین تر از رسالت ، پادگان شهید خلیل زاده ، بنیاد نخبگان نیرو های مسلح 


۱- مسیر با اتومبیل شخصی (پارکینگ ندارد – راه حل: با همراهی فرد دیگری مشکل برطرف می شود) : بزرگراه شهید صیاد شیرازی (مسیر شمال به جنوب) ، بعد از تقاطع  صیاد شیرازی با رسالت ، ۳۰۰ متر مانده تا میدان سبلان ، حاشیه سمت راست بزرگراه ، زیر پل عابر پیاده ، ساختمان آجری قرمز رنگ


۲- مسیر با (مترو – سواری – پیاده) :  الف- متروی گلبرگ ، ب- پیاده تا تقاطع جانبازان گلبرگ ، پ- سواری تا میدان سبلان ، ت- پیاده ۳۰۰ متر به سمت بزرگراه صیاد شیرازی شمال ، ج- پل عابر پیاده و گذر به سمت چپ بزرگراه (مدت زمان از خروجی مترو تا پادگان حداکثر ۳۰ دقیقه)


مدارک لازم جهت مراجعه به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح برای اخذ پروژه کسر خدمت:


۱-      اصل و 3 کپی از کل صفحات شناسنامه


۲-      اصل و 3 کپی از کارت ملی


۳-      سه قطعه عکس


۴-      کپی آخرین مدرک تحصیلی


۵-      رزومه فارسی حداکثر در پنج صفحهبرای انجام پروژه های کسر خدمت خود می توانید از طریق قسمت "تماس باما" ثبت سفارش نمایید.